21 липня не починайте нових справ і не подорожуйте: що можна і не можна робити в цей день
21 липня православні християни шанують пам'ять святого великомученика Прокопія Кесарійського (Палестинського) або Прокопія Скитопольського, Прокопія читця, який жив на рубежі 3-4 століть, був читцем при церкві в Скитополі, і став першим мучеником за Віру в Палестині. Крім того, в цю дату також вшановують ікону Казанської Божої Матері.
У народі свято отримало назву Казанська літня, Прокопій, Прокоп, а ще - Прокопій Жнець або Зажинки, оскільки дата була приурочена до початку жнив жита.
Також за старих часів в цей день наші пращури дотримувалися особливих традицій та обрядів, важливих правил, виконання яких обіцяло достаток і благополуччя, а порушення, як вважалося, навіть могло коштувати життя.
Як свідчать церковні перекази, Прокопій з юних років вів доброчесне християнське життя, і володів даром виганяти злих духів покладанням рук. Святий був схоплений за наказом намісника Палестини Флавіана - від нього вимагали вклонитися язичницьким ідолам. Після відмови, Прокопій у 303 році в Кесарії Палестинській був обезголовлений. День пам'яті святого відзначається 21 липня (за новим стилем).
Іменини у цей день відзначають: Дмитро, Прокопій, Данило, Віктор, Микола, Федір, Олександр.
Народні традиції 21 липня
- У цю дату за давнім українським народним звичаєм здійснювали ритуал зажинання першого снопа. Як правило, на Зажинки (Жнива, Прокопа) це робила берегиня роду - мати (або старша дочка) під спів зажинкової пісні.
- Перший сніп ріллі відносили в оселю та ставили під образами, і там він знаходився до закінчення молотьби.
- Також за старих часів робили ще й закрутку, щоб рука лиходія і чаклунів не могла зіпсувати хліба. Закрутка робилася так: коли дозрівали хліба, жінки йшли з піснями в поле, і одна з них брала колосся і завивала їх вузлом.
- Ще один цікавий звичай стосувався пошуку в полях комахи (черв'яка) - вірили, що якщо наштовхнутися на його клубок, який катається по землі, то можна цілий рік жити в благополуччі та не відчувати ні в чому нестачі.
- Існував такий спосіб позбавлення від недуг на Прокопія, як взяти колосок і заткнути його за пояс - вірили, що тоді до кінця літа спина не болітиме.
Що не можна робити в цей день
- Заборонялося в цю дату ходити купатися у відкритих водоймах - забобонні вірили, що там можна наштовхнутися на водяного, який потягне на дно, і додому вже не повернешся.
- Також вважалося, що для нових починань ця дата не обіцяє нічого доброго, тому початок важливих справ переносили на інший день, інакше всі зусилля підуть прахом, і нічого путнього не вийде.
- Вирушати в дорогу на Прокопія теж вважалося поганою прикметою, і мандрівники, по можливості, перечікували цю дату в хатах або постоялих дворах, а вже потім рушали.
Головні прикмети цього дня
- Якщо на Прокопія в лісах достигла чорниця, то можна приступати до збирання озимого жита.
- Яка погода в цю дату - така буде і на Ільїн день (2 серпня).
- Якщо молодик припав на цю дату, то по погоді можна визначити, яким буде серпень.
- Якщо сьогодні бджоли зліше стали, то це обіцяло швидкий початок спеки або посухи.
Нагадаємо, раніше ми писали про найважливіші свята серпня 2021, і скільки буде вихідних і робочих днів в Україні.
Також повідомлялося про те, що в Україні з'явиться нове свято, і Верховна Рада вже ухвалила відповідну постанову.