24 вересня не говоріть погано про людей і не підімайте нічого з дороги: що можна і не можна робити сьогодні
У цей день існує ряд прикмет і заборон
Яке сьогодні свято. 24 вересня православні вшановують святу мученицю Феодору Олександрійську. В народі свято має назву Федорин день, Федора і Федора осіння, і присвячувався день закінченню робіт у полі та на городі. Наші предки проводили в цей день обряди, ворожили про погоду на залишок осені і початок зими, виконували важливі правила і не порушували заборони.
За церковними переказами преподобна Феодора, бувши ще світською дамою одного разу не витримала спокуси, піддалася звідниці і вчинила перелюб, бувши заміжньою. Щоб спокутувати гріх, вона коротко обстригла волосся, одягла чоловічий одяг і відправилася під ім'ям Феодор в чоловічий монастир просити у Бога прощення. Християнська подвижниця прославилася вчиненням дива, і після смерті її зарахували до лику святих.
24 вересня християни вшановують пам'ять святої Феодори Олександрійської (Фото з відкритих джерел)
Головні прикмети цього дня
- Якщо на Федори сильні сходи озимих, отже наступного року буде добрий врожай;
- Якщо у цей день бджоли літають, то зима буде пізня;
- Золотий колір в одязі в Федорин день притягує удачу;
- Будь-яка брехня і хула на Федору швидко розкриється і принесе розплату тому, хто брехав.
У Федорин день більшість заборон стосуються саме жінок. Суворо заборонялося фарбувати губи і наносити макіяж, інакше погрожували довгі важкі хвороби.
Крім того, хвороби обіцяло миття голови 24 вересня, а також не можна стригти нігті і купувати новий одяг.
На свято вважалося дуже поганою прикметою, якщо дівчина забруднить поділ своєї спідниці - вірили, що після цього чоловік сильно зап'є і в родині будуть довгі сварки.
Враховуючи легенди про святу Феодоруі і те, що преподобна стала жертвою пліткарок і звідниць, наші предки в цей день уникали говорити погані слова про інших людей і вже тим більше наговорювати. У покарання за порушення цього правила нібито незабаром весь негатив повернеться їм же, причому помножений в рази.
Також в Федорин день намагалися нічого не підіймати з дороги і не забирати собі, бо "нічийна" річ могла передати новим господарям шкоду, надіслану лихими людьми та чаклунами.
24 вересня жінки традиційно влаштовували вечірки-"капусники", вони збиралися разом у будинку і готували страви з капусти, яка вважалася головним, корисним і цілющим продуктом в цей день, і при цьому ще "притягала" достаток. Старалися, щоб на Федору кожен в сім'ї спробував цей овоч, щоб запастися здоров'ям, вилікувати всякі болячки і розбагатіти.
Читайте також, якою буде головна новорічна ялинка в Україні.