6 січня прийнято відзначати Різдвяний святвечір - переддень свята Різдва Христового. Вважається, що назва святвечора походить від соченя - назви коржів на конопляній олії, які пеклися раніше на свято.
Це свято здавна таїть в собі безліч таємниць. Вважається, що до цього дня світ і Бог були розлучені гріхом, і людина, як би він не рвався до зустрічі з Богом, не міг її здійснити.
Історія свідчить, що ще в кінці III - початку IV століть християни почали відзначати Різдво і Хрещення Спасителя в один день - 6 січня під загальним найменуванням Богоявлення.
Різдвяний святвечір вважається днем посиленого приготування до свята Різдва Христового. У цей день прийнято відмовлятися від їжі до появи першої зірки. Ця традиція пов'язана з легендою про появу Віфлеємської зірки, що сповістила про народження Христа.
Після посту було прийнято починати їсти з куті або куті - зернами розмоченої пшениці з медом і фруктами. Увечері в сім'ях прийнято збиратися на урочисту трапезу з пісними стравами, а після закінчення прийому їжі віруючі направляються в храм на вечірнє богослужіння.
До речі, існує прикмета, що якщо людина народилася в Різдвяний Святвечір, то він завжди буде щасливим і ніколи не буде мати потребу в грошах. Цим людям рекомендується носити оберіг з геліотропом, який стане надійним захистом від злих сил.
Іменини в цей день святкують – Клавдія, Артем, Євгенія, Інокентій, Микола, Сергій.
Як ми писали раніше, Клопотенко показав 12 пісних рецептів, які здивують.