ua en ru

День Віри, Надії, Любові та їх матері Софії: що не можна робити сьогодні, всі традиції

День Віри, Надії, Любові та їх матері Софії: що не можна робити сьогодні, всі традиції 30 вересня - іменини святих мучениць Віри, Надії, Любові та їх матері Софії (колаж РБК-Україна)

Сьогодні в Україні відзначають іменини святих мучениць Віри, Надії, Любові та їх матері Софії. Історія свята, усі прикмети, обряди і заборони - на Styler

День Віри, Надії, Любові та їх матері Софії 2020 який відзначають в останній день першого осіннього місяця - 30 вересня, є великими християнським святом.

Сьогодні православні України та світу вшановують пам'ять святих римських мучениць, які в II столітті не піддалися на вмовляння поклонитися язичницьким ідолам навіть опинившись перед загрозою жорстоких тортур і смерті. Після цього церква визнала Віру, Надію, Любов і Софію покровительками всіх жінок.

В Україні іменини праведниць починаючи з давніх часів проводяться з особливими обрядами, традиціями та супроводжуються деякими важливими правилами та заборонами.

День Віри, Надії, Любові та їх матері Софії: що не можна робити сьогодні, всі традиціїСвята мати Софія та її дочки Віра, Надія і Любов. (фото: wikipedia.org)

Історія Дня святих мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії

Згідно зі старовинними переказами, вдова Софія (її ім'я означає "премудрість") назвала своїх дочок іменами трьох головних християнських чеснот - Віра, Надія і Любов. Жінка виховувала дівчаток в християнській вірі, що в той час було майже нонсенсом. Тому, коли слух про це дійшов до імператора Адріана, той вирішив спочатку подарунками, потім вмовляннями, і нарешті грізними погрозами змусити Софію і її дочок відректися від своєї віри.

У 137 році вони піддавалися звірячим катуванням, але не відступили від Бога. В результаті римський імператор-тиран наказав обезголовити дівчаток. На той момент Вірі було 12 років, Надії - 10, а Любові тільки 9.

Легенда свідчить, що під час тортур молодшої дівчинки з неба зійшла Божа благодать і осушила росою вогонь в печі, а іскри з неї залишили опіки на тілі самого Адріана. У своєму шаленстві імператор змусив Софію дивитися на тортури та страту її дочок, а її саму залишив в живих.

Після похорону дітей Софія залишилася сидіти біля їх могили, безперервно молячись. На третій день вона сама померла ... Згодом церква зарахувала Софію і її дочок до лику святих, а їх мощі з 777 року покояться в церкві Ешо, що в Ельзасі.

Обряди та заборони на свято Віри, Надії, Любові та їх матері Софії

30 вересня, в День святих Віри, Надії, Любові та їх матері Софії, чоловіки-предки українців влаштовували дружинам, матерям і дочкам святковий день і самі виконували всю роботу.

Тому вважається, що сьогодні працювати жінкам суворо заборонено. Більш того, колись праця жінки в цей день вважався гріхом, оскільки будь-яке діяння по дому могло позбавити "трудоголіц" опіки мучениць, а це своєю чергою обіцяло нещастя в сімейному житті.

Згідно з повір'ям і традицій, жінки повинні починати цей день з такого обряду: з самого ранку потрібно виплакатися - тоді весь рік не буде причин лити сльози. Крім того, ранковий плач здатний залікувати душевні та тілесні рани, відвести від себе і всієї сім'ї можливий пристріт і наклепи лихих людей. А ще сльози посприяють зміцненню любові та вірності чоловіків, і зближенню з нареченими. Цей обряд наші предки вважали найпотужнішим оберегом 30 вересня.

Цікаво, що цей день закінчувався масовими гуляннями, на яких молоді хлопці влаштовували оглядини дівчатам, а ті на святках вибирали свого судженого. Але при цьому вступати в шлюб і навіть планувати день весілля - категорично заборонено, адже вважалося, що побудова нового союзу на свято Віри, Надії, Любові та матері їх Софії не принесе щастя.

День Віри, Надії, Любові та їх матері Софії: що не можна робити сьогодні, всі традиції

День Віри, Надії, Любові та матері їх Софії 30 вересня вважається жіночим святом (фото: olgaserebrennikova.ru)

У церквах було прийнято 30 вересня ставити дві свічки перед образом Ісуса Христа, а третю свічку жінки несли додому і ставили її у святковий коровай. При цьому над короваєм звучала молитва про добробут в родині. Після, звичайно, святковим хлібом українки пригощали близьких.

Також існує сильна молитва, яка допоможе виконати всі найзаповітніші бажання на Віри, Надії, Любові та матері їх Софії.

Головні прикмети в День Віри, Надії, Любові та матері їх Софії:

  • Якщо сьогодні гримить грім - то зима буде пізня, а осінь збережеться тепла ще як мінімум на кілька тижнів;
  • Суха погода в День Віри, Надії, Любові та матері їх Софії обіцяє пізню зиму, а дощова - ранню весну;
  • Доброю прикметою сьогодні вважається побачити в небі перелітних журавлів або лебедів. Якщо побачите - загадувати бажання і воно обов'язково збудеться;
  • Водночас якщо зграї журавлів летять на південь, то вже на велике свято Покрова Пресвятої Богородиці (14 жовтня) землю огорне мороз.

До речі, сьогодні день Ангела не тільки у Віри, Надії, Любові та Софії, а ще в Ірини, Олександри, Павла та Івана.

Раніше ми писали про головні церковні свята в жовтні 2020 року.