ua en ru

Покров Пресвятої Богородиці: що не можна робити e cвято, прикмети

Покров Пресвятої Богородиці: що не можна робити e cвято, прикмети Покров Пресвятої Богородиці святкується 14 жовтня (Getty Images)
Автор: Styler

14 жовтня християни відзначають велике свято Покров Пресвятої Богородиці.

Що не можна робити в це свято, важливі прикмети, заборони, традиції та обряди - читайте нижче в нашому матеріалі.

В основу свята покладено переказ про явлення Андрію, Христа, Божої Матері у Влахернському храмі в Константинополі, в якому зберігалася риза Божої Матері. Богослужбові особливості багато в чому відповідають Богородичним двунадесятим святам, хоча саме свято Покрови Пресвятої Богородиці належить до великих свят.

Покров Пресвятої Богородиці шанувався в Київській Русі як символ особливого заступництва Богоматері Руській землі. На думку дослідників, велике значення для середньовічної Русі мало "закладене в символі Покрови суспільне начало". Специфіка цього свята полягає в шануванні образів Церкви як "покрова, огорожі, захисту".

Традиції і прикмети

Цей день пов'язаний з прикметами і традиціями. Вважається, що Покрова – перше по-справжньому осіннє свято. З цього дня починалися вечірні дівочі посиденьки та осінній весільний сезон.

У народній традиції в цей день відзначалася зустріч осені з зимою. Сама назва народна етимологія пов'язує з першим снігом, який "покривав" землю, вказуючи на близькість зимових холодів. Найголовніша прикмета у наших предків була така: "яка Покрова - така і зима".

Звичайно ж в цей день заведено звертатися з молитвою до Богородиці та просити у неї міцного здоров'я, допомоги, підтримки та захисту, а також допомоги в сімейному житті й, звичайно ж, в любові. Якщо це робити, протягом усього року Богородиця оберігає людину, яка у неї в цей день просить допомоги, покриваючи її своїм покровом.

Головні прикмети цього дня

  • Якщо вітер дме зі сходу або заходу - чекай сувору зиму, якщо з півдня - м'яку, якщо з півночі - снігову.
  • Якщо до Покрову листя з дерев повністю облетять - зима буде легкою, сніжною. Якщо залишаться - прийдуть сильні морози.
  • Журавлі полетіли до настання свята - взимку буде холодно, після нього — тепло.
  • Сніг випав на Покров - Дмитрів день (8 листопада) теж сніговий буде.
  • Якщо снігу в цей день немає, то вже до грудня не випаде.

Що не можна робити на Покрову

  • На Покров не заведено працювати по дому, займатися прибиранням і пранням. Можна тільки приготувати святковий обід.
  • Відмовляти в гостинності. Чим більш привітний прийом гостям ви надасте, тим більше достатку буде в будинку.
  • Лаятися і лихословити ні в якому разі не можна у велике свято.
  • Вживати алкоголь і переїдати.

У цей день можна і потрібно гуляти весілля. З цієї дати починався зимовий сезон одружень.

Відзначимо, що в цю дату в Україні святкується також День захисника. У всій країні цей день оголошений вихідним і наступний теж.