Не п'ємо про всяк випадок: нутриціолог розкрила всю правду про БАДи
Що таке БАДи? Це вітаміни, мінерали, амінокислоти (типу L-тирозину або колагену) і ферменти (типу лактаза) у формі таблетки, шипучки, порошку, капсули.
Про їх користь сурмлять з кожного кута, але нутриціолог Софія Рожко запропонувала в Instagram подивитися на питання критично.
Що важливо знати про добавки:
1. Вони не замінять повноцінне харчування
2. Вони не лікують захворювання і не можуть застосовуватися замість ліків
3. Великий FDA (the U. S. Food and Drug Administration) не здійснює контроль добавок перед виходом на ринок.
⠀
Ілюстративне фото (www.pexels.com)
Якість і контроль. Залежить від чесності виробника, який повинен прибрати всі небезпечні домішки з добавки і стежити за їх якістю.
На відміну від ліків, де чітко вказано діюча речовина і її кількість, добавки можуть містити неправдиву інформацію на етикетці: написано 1 000 мг, а в підсумку 20 мг або 3 000 мг.
⠀
Чим це небезпечно? Харчові добавки містять активні речовини і впливають на функції організму. Наприклад, потрібно 2 одиниці діючої речовини, щоб отримати ефект. 1 одиниці буде мало, а 5 одиниць нас вб'ють. І небезпека в тому, що склад не контролюється строго.
⠀
Ілюстративне фото (www.pexels.com)
У чому ще підступ? У додаткових речовинах: наприклад багато п'ють вітамін Д3 + К, але вітамін К не така безпечна річ: він відповідає за згортання крові і утворення тромбів.
⠀
Про гінгко білоба - теж популярна добавка, але і у неї є полярна особистість. З одного боку - гінкго білоба входить до переліку потенційних канцерогенів (речовини, що викликають рак).
З іншого - є дослідження, що в певній дозі підвищує когнітивні функції у людей з деменцією. Тобто не все однозначно. Але добавка користується великою популярністю, навіть не дивлячись на те, що вона є потенційним канцерогеном!
⠀Ілюстративне фото (www.pexels.com)
Давайте зробимо підсумок:
- спочатку харчування, спорт, сон і менеджмент стресу
- при дефіцитах - здаємо аналізи, підбираємо терапію
- не п'ємо добавки, коли це не потрібно і про всяк випадок
- вибираємо адекватних виробників.
Нагадаємо, що раніше дієтолог Ксенія Шатрова назвала причини набору ваги взимку і запропонувала способи вирішення проблеми.