Теорія роздільного харчування міцно вкоренилася в свідомості тих, що худне, але чи життєздатна така схема організації прийому їжі?
Дієтолог Альбіна Комісарова в Instagram розвінчала головні міфи про сполучуваності продуктів харчування.
Теорія роздільного харчування була придумана в 20 роках 20 століття Гербертом Шелтоном, який навіть не мав медичної освіти.
Він мав на увазі, що багато продуктів не поєднуються між собою і звідси всі хвороби. Згодом його теорія багаторазово була спростована, коли більш детально вивчили роботу травного тракту.
Ілюстративне фото (www.pexels.com)
Перша ідея: організм не може перетравлювати 2 види білка одночасно або разом білки і вуглеводи.
Насправді: Сік підшлункової залози і ферменти можуть перетравлювати рослинні і тваринні білки, жири і вуглеводи, їх не потрібно якось особливо розділяти. До речі, мало яка їжа містить монокомпонент, в основному вся вона - змішана.
⠀
Друга ідея: Одна їжа відлужує, а інша окисляє, тому її не можна поєднувати разом(огірки/помідори).
Ілюстративне фото (www.pexels.com)
Насправді: pH продуктів незначно впливає на pH нашого шлунково-кишкового тракту. Буферні системи організму дуже строго підтримують гомеостаз, тобто кислотно-лужну рівновагу, незалежно від того, яка їжа споживається, і будь-яке відхилення може загрожувати серйозними ускладненнями для життя. Якби їжа могла б змінювати це, то ми весь час перебували б на межі виживання.
Третя ідея: деякі продукти просто не "дружать" між собою і дають гниття / здуття.
Насправді: ви можете заважати хоч рибу з молоком, хоч диню з прошутто, якщо конкретно ви добре переносите це поєднання. У науковій літературі немає ніяких даних про "погані" поєднання, виняток становить тільки ваша індивідуальна непереносимість.
⠀
Також дослідження 2000 року вже показало, що немає різниці в зниженні ваги, рівня глюкози, інсуліну, холестерину між збалансованою дієтою і роздільним харчуванням.
Нагадаємо, що раніше дієтолог Тіана Фіалкова розповіла про користь соку селери.