Великдень 24 квітня 2022 - найголовніше свято для всіх православних українців. Це світлий час, що знаменує справжню весну, тепло і оновлення не тільки природи, але і всього життя.
У матеріалі Lite читайте, що потрібно зробити в це велике свято, його звичаї і прикмети.
Воскресіння Ісуса Христа - один з найважливіших моментів в біблійній історії. Це свято виникло 2000 років тому і з того часу існує велика кількість звичаїв.
Великодньому яйцю-писанці здавна приписували воістину магічні властивості: на фарбовані яйця наносилися різноманітні символи, які несли свій певний сенс. Вважалося, що розписні освячені яйця є оберегом. За традицією, саме такі яйця, принесені з церкви, це перше, що потрібно з'їсти з великоднього столу після Великого посту.
Крім того, раніше вважалося, що якщо освячене пасхальне яйце зберігати протягом року за іконою, то воно допоможе зцілити навіть безнадійно хвору людину.
Існувала також традиція зберігати освячені яйця до наступного Великодня - розписні яйця клали в хлів, щоб уберегти худобу від хвороб, а також у вулик, щоб бджоли давали смачний мед.
Паска символізує те, як Христос їв з учнями хліб, щоб вони повірили в Його воскресіння. З давніх-давен за допомогою великодньої випічки намагалися залучити удачу і багатство в будинок. Люди вірили, що якщо роздати паску нужденним, а крихти - птахам, то рік обов'язково пройде успішно, буде багатство в будинку.
Щодо святкового столу також існує ряд традицій і звичаїв. Рекомендовано накривати стіл різноманітно і пишно - це символ достатку і радості для всієї родини. Алкогольні напої церква не обмежує, проте рекомендує пам'ятати про помірність. Трапезу заведено починати з молитви. Привітати рідних і близьких, тричі цілуючи в щоки і повторюючи: "Христос Воскрес!". Господар будинку ділить свячене яйце на стільки частин, скільки присутніх є за столом.
Вважається, що на Великдень потрібно христосуватися навіть з ворогами, а також не сумувати і не лаятися. А ось роботу по дому та інші домашні справи рекомендовано обмежити.
У Світле Христове Воскресіння, яке символізує перемогу життя над смертю, люди повинні радіти, веселитися, відвідувати родичів, ходити по гостям. На Великдень відвідувати могили рідних не слід, а поїздку на кладовище краще перенести на день, коли за традицією Церква поминає померлих.
В Україні існує думка, що напередодні великого свята потрібно робити добрі справи на користь обділених людей, щоб зняти гріх зі своєї душі. Того ж, хто зустріне великодній світанок, чекає велика удача. Найвідоміший звичай, який знайомий всім з дитинства: на привітання "Христос воскрес!", потрібно відповісти "Воістину воскрес!".
Нагадаємо, що традиційних нічних богослужінь у храмах не буде. Їх спланували в більшості міст так, щоб вони завершилися до початку комендантської години і почалися в пасхальну неділю після 6 години ранку. Також богослужіння можна буде дивитися онлайн.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, коли будуть поминальні дні для відвідування і кладовищ і чи можна це робити під час війни.