Красива посмішка з рівними і здоровими зубами – мрія кожного! Тому багато хто, помітивши, що зуби почали стиратися, впадають мало не паніку: чому це сталося і як зупинити процес?!
Стерті зуби візуально виглядають непривабливо: вони помітно коротші за здорові зуби, часто – без верхівки зуба. Буває, що стерті зуби і зовсім руйнуються, що загрожує вже не тільки посмішці, а й здоров'ю.
Однією з причин стирання зубів є прогресуючий знос зубної тканини, але є й інші, неочевидні причини. Саме про них, а також про профілактику стирання зубів Lite розповів стоматолог, професор Ярослав Заблоцький.
Буває, що зуби стираються в певних місцях, стирається не весь зубний ряд, а тільки деякі зуби. Це відбувається, якщо людина "навантажує" окремі зуби твердою їжею – систематично гризе насіння, горіхи або інші тверді продукти, розповів професор. Питання тут вирішується елементарно – відмова від надмірно твердих продуктів.
Частою причиною стирання зубів є надмірна активність жувального м'яза. Така активність може виникати через неправильний прикус (співвідношення між верхніми і нижніми зубами, які провокують жувальні м'язи на гіперактивність), стрес або комбінацію цих двох факторів.
Щоб вирішити це питання, стоматологам спочатку необхідно проаналізувати прикус і визначити необхідність його зміни. Просто відновивши стерті зуби в "неправильному" прикусі, ми не усунемо причину стирання – і з часом зуби знову можуть почати стиратися і сколюватися.
Якщо причиною стирання є стресовий фактор, то після відновлення стертих зубів необхідно забезпечити захист на ніч (за допомогою капи), а також контролювати і не стискати зуби удень.
Причиною стирання зубів також може стати споживання в їжу кислих продуктів або напоїв: цитрусові соки, газована вода... В цьому випадку варто переглянути своє меню.
Також має місце і неправильна, занадто агресивна чистка зубів, неправильно підібрані засоби для чищення, додав стоматолог. Має значення і жорстокість зубної щітки, і те, як саме ми чистимо зуби. Проконсультуйтеся зі своїм стоматологом, щоб з'ясувати, чи не допускаєте ви подібних помилок.
Варто регулярно відвідувати стоматолога (фото: pexels.com)
В окремих випадках причиною стирання зубів стають професійні особливості: наприклад, робота з духовими інструментами.
Чи можливо відновити зуби, якщо вони почали стиратися? Так, розповів стоматолог. Але краще – запобігти цьому процесу. Почати варто з профілактичних заходів:
При пошкодженнях зубів потрібно їх естетичне відновлення. Передні зуби стираються швидше за все, вони тонші і на них припадає значне навантаження – саме верхній ряд посмішки, до восьми зубів, найчастіше доводиться відновлювати у стоматолога.
Завдання реставрації – це відновлення не тільки форми зуба, але і його природної структури. Важливо, щоб зуб гармонійно вписався в зубний ряд, але головне – повноцінне відновлення його фізіологічної функції і природних правильних міжзубних контактів.
Вибір методу і матеріалу для відновлення коректної форми зуба залежить від масштабу втрати тканин зуба, розповів Заблоцький.
Стоматологи виділяють два головних способи відновлення посмішки при стертих зубах: бюджетним рішенням є композитні реставрації, а найдорожчими – керамічні реставрації. Щоб з'ясувати, який спосіб підійде конкретній людині, потрібна консультація у фахівця.
Раніше нутриціолог розповіла, як підтримати імунітет природним способом.