Щоб зміцнити імунітет восени, варто звернути увагу на простий пробіотик інулін.
Інулін (не плутати з інсуліном) - це одна з різновидів клітковини, входить до підгрупи фруктани. Інулін відносять до розчинної клітковини. Вона розчиняється у воді, утворюючи гелеподібну речовину, і піддається ферментуванню.
Це - їжа дня нашої кишкової мікрофлори (пребіотик). Пребіотики діють, як добрива, які стимулюють ріст "хороших" бактерій в кишечнику, розповіла нутриціолог Анна Макарова у своєму Instagram.
Крім того, інулін сприяє:
Але заради справедливості скажу, що ці ефекти спостерігалися в умовах прийому інуліну в формі добавки. Корінь цикорію є основним джерелом інуліну у формі добавки. Щоб отримати інулін у формі добавки, корінь цикорію замочують в гарячій воді.
Увага: важливо знати, що при алергії на амброзію цикорій протипоказаний, оскільки вони з одного сімейства рослин. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем.
Спаржа та артишоки - джерела інуліну (фото: pexels.com)
Я - за те, щоб отримувати інулін разом з іншими поживними речовинами - вітамінами і мінералами. Тому завжди рекомендую віддавати перевагу не добавкам, а цільним продуктам, в яких інулін міститься в природній формі.
До цих продуктів відносять спаржу, банани, часник, цибулю-порей, ріпчасту цибулю, артишоки, пшеницю, овес, соєві боби.
Цікаво, що завдяки кремоподібної консистенції, інулін можуть використовувати як замінник жиру в маргарині, заправках для салатів і навіть в йогуртах. Також його можуть використовувати для заміни частини борошна у випічці. Тому якщо в складі продукту ви побачите слово "інулін", не турбуйтеся. Це хороша штука.
Раніше нутриціолог назвала топ найнебезпечніших для здоров'я солодощів, не варто давати їх дітям.