Одні стверджують, що келих червоного вина за вечерею - це не шкідливо, а навіть корисно. Інші впевнені, що алкоголь апріорі не може бути корисним.
Нутриціолог Катеїна Йенсен розставила крапки над i - і в своєму Instagram розповіла, як алкоголь взаємопов'язаний з гормональними дисбалансами.
Алкоголь знижує ресурси печінки, яка займається активацією і деактивацією всіх гормонів в тілі. Якщо на печінку лягає додаткове навантаження у вигляді алкоголю, то вона..." кидає " гормональні справи - і кидається рятувати ваше тлінне тіло від найсильнішого отрути етилового спирту. Він, на жаль, є у всьому алкоголі, навіть в благородному вині і шампанському.
Випивши навіть келих вина або шампанського, доводиться розплачуватися гормональними дисбалансами в тій чи іншій мірі. За деякими даними така зупинка "гормональних робіт" відбувається на 3 доби.
Це - головна причина, по якій я раджу не пити спиртне кожен день. Навіть якщо це "всього 1 келих вина".
Харчування та добавки: нутриціолог дала поради, як швидше відновитися після коронавірусу
Також страждає виробництво таких важливих гормонів, як мелатонін (відповідає за гарний настрій і відновлення клітин, має ефект антиейдж) і лептин (відповідає за насичення і не дає нам переїдати).
Ну чому ж?! Якщо ви, як і я, любитель красивоъ вечері в ресторані з келихом вина, то і залиште алкоголь для особливих випадків.
Раніше нутриціолог розповіла, як швидко зробити свый живіт пласким.